Fitness kultúra kialakulása

1947-ben Santa Monica, California államban megnyílt az első edzőterem és ezzel megkezdődött a fitness kultúra kialakulása. Az évek folyamán bővült, csiszolódott és tovább érett a teremben való edzés tudományos megközelítése. (Cooper, Fonda) Ez a kultúra késve érkezett meg Európába és ezzel együtt Magyarországra is, amely késedelem a mai napig érezhető. Mi magyarok már egy kész, egészen kiforrott tudományt kaptunk kézhez, csakhogy akkoriban még nem volt megfelelően képzett és tapasztalt szakember gárda, aki ezt helyesen alkalmazni és továbbadni tudta volna. Ennek köszönhetően alakult ki egy rossz beidegződése a magyar fitness világnak. Napjainkban azonban meg van a feltétele annak, hogy megfelelő, sőt kiváló edzőket lehessen képezni.

Az orvosok, szakemberek többsége szkeptikusan áll ehhez a sportághoz és negatív véleménnyel bírnak. Az emberekben rögzül az a hibás tudat, hogy aki edzőterembe jár az csak kigyúrt, ”izomagyú” alak lehet, miközben megfeledkeznek a sport jótékony hatásáról.
A konditermi edzés nem csak az izom túlzott, szerekkel felerősített edzéséről szól. Rendszeres fitness edzéssel a társadalom széles rétegénél lehet ideális fizikai állapotot elérni és a betegség kialakulását minimálisra csökkenteni. A prevenciós célokkal történő edzést nem csak gyógytornász, gyógytestnevelő jelenlétben lehet végrehajtani, hanem megfelelően képzett személyi edzővel is, aki az orvosi véleményt figyelembe véve állítja össze a rászoruló, rizikófaktorral bíró edzeni vágyók edzéstervét. Az emberek csak nagyon kis rétege szeretne úgy kinézni, mint egy testépítő bajnok. Ennél számukra sokkal fontosabb dolgok irányítják őket, mint például a fogynivágyás, izomnövekedés normális keretek között vagy egyszerűen csak a jó közérzet elérése miatt.

Kommentek
  1. Én